STAS STATE CHAMPIONS 2020/21
Published on 19/07/2021

LIZZY STOKELY AND RUDY DAVIS OPEN CHAMPS FOR 2020/21.

2020/21 RED HERRING SURF STATE CHAMPIONSHIP SERIES-FINAL RESULTS

Surfing Tasmania members have enjoyed another great season, despite COVID19, competing in state rounds and national events such as the ABB and Woolies Surfer Groms and Woolworths State Junior Series.

After 11 events from Marrawah to Scamander, Clifton Beach, Eaglehawk Neck and Bruny Island the season again enjoyed good surf and weather. Unlike Surfing Victoria and SNSW, we were largely unaffected by COVID so were able to complete our full calendar of events.

Congratulations to Lizzy Stokely and Rudy Davis for winning the Open Womens and Open Mens Titles. Also hats off to Cowan Duncan and Toby Lawrence for taking doubles in the U14/16 and U18/21 Boys Titles.

FINAL CHAMPIONSHIP RESULTS- CONGRATULATIONS TO ALL !

Perpetual and individual trophies will be presented at the Annual Presentation Function tba.

OPEN WOMEN: 1. Lizzy Stokely 2. Luca Brodribb 3. Jemima Hutchins.

OPEN MEN: 1.Rudy Davis 2. Matt Kennedy 3. Jy Johannesen.

O30 MEN: 1. Jy Johannesen 2.Finn Whitla 3. Gus Bryant.

O40 MEN: 1. Zeb Critchlow 2. Luke Johannesen 3. Damon Hodge.

O50 MEN: 1.Damon Hodge 2. Glenn Saltmarsh 3. Al Thomas/John Gregory.

O50 WOMEN:1. Jo Goldfinch.

O40 WOMEN: Sarah Prior.

U12 BOYS: 1. Marvin Freeman 2. Tully Woodberry 3. Khawai Benson. ( non championship)

U14 BOYS: 1. Cowan Duncan 2. Marvin Freeman 3.Charlie Gibson.

U16 BOYS: 1. Cowan Duncan 2. Noah Hassett 3.Charlie Gibson.

U18 BOYS: 1. Toby Lawrence 2.George Vanderkelen 3.Jo Pugh.

U21 BOYS: 1.Toby Lawrence 2. George Vanderkelen 3. Milo Langford.

U12 GIRLS: 1. Jess Gardner 2. Hayden Brown 3. Maggie Mereszka. ( non championship)

U14 GIRLS: 1.Poppy Woodberry 2.Grace Hassett 3. Jess Gardner.

U16 GIRLS: 1. Ave Frey 2.Poppy Woodberry 3.Ruby Stokely.

U18 GIRLS: 1. Lily Mereszka 2.Ruby Stokely 3. Nellie Strickland.

U21 GIRLS: 1.Stella Gibson 2.Nellie Strickland 3. Lily Mereszka.

OPEN WOMENS LONGBOARD: 1. Jo Goldfinch.

OPEN MENS LONGBOARD: 1. Tom Kelly 2. Keiren Thomas 3. Michael Paxton.

U18 LONGBOARD George Vanderkelen 2. Brody Paxton 3.Noah Hassett.

You may also like….

THE PHANTOM FIRES!

THE PHANTOM FIRES!

The 2021 Goodstone Phantom Coast Classic was held recently in 2-4ft conditions at the Mersey River in testing gale force wind and rain, certainly a...

read more